Gdy w  Beskidach pogoda nie rozpieszcza miłośników sportów zimowych polecamy inne atrakcje tego pięknego regionu – okoliczne miasta, zabytki, muzea.
 
Image
Muzeum Techniki Tatra

 

Image
Novy Jicin - zamek - fontana fot. Ing. Lubomír Čech

Na rodzinną zimową wycieczkę możemy wybrać się do miasteczka Nowy Jiczyn, oddalonego zaledwie o 50 km od Cieszyna. Miasto w ubiegłym roku świętowało 700-lecie nadania pierwszych praw przez króla Jana Luksemburskiego.  Zwiedzimy tu jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach,  z ratuszem z wieżą zegarową, przebudowanym w stylu noworenesansowym w 1930 roku. Z wieży  rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę. Odnowione, kolorowe kamienice, ratusz i inne obiekty tworzą Miejski Rezerwat Zabytków. Jednym z ciekawszych budynków jest Dom Pod Białym Aniołem, z rokokową fasadą pochodzącą z roku 1913 i apteką działającą tu nieprzerwanie od roku 1716. Do najpiękniejszych obiektów na rynku należy renesansowy budynek tzw. Starej Poczty  z roku 1563 z dwiema arkadami. Mieści się tu obecnie  Miejski Ośrodek Kultury.  

Image
Návštěvnické centrum Nový Jičín 1

Nowy Jiczyn słynie z ponad dwustuletniej tradycji produkcji kapeluszy.

W tutejszym pałacu Żerotinów mieści się Muzeum Kapeluszy z jedną z największych kolekcji na świecie. Na rynku natomiast, w tzw. Domu Laudona znajdziemy unikatową interaktywną ekspozycję poświęconą produkcji kapeluszy. Przyjrzymy się ich ręcznemu i maszynowemu formowaniu oraz zdobieniu.  Następnie  możemy samodzielnie  przystroić kapelusz, zgodnie z własną inwencją. W ostatniej części ekspozycji - we wzorcowni - na zwiedzających czeka chyba największa atrakcja – przymierzanie nakryć głowy. Do dyspozycji jest około 300 modeli, zarówno  ekstrawaganckich, jak i klasycznych. Z pewnością tutaj spędzimy najwięcej czasu.

Image
Aktuální výstava Muzeum Beskyd 1

Historię, etnografię i przyrodę regionu Beskidów poznamy odwiedzając Muzeum Beskidów  w miasteczku  Frýdek-Místek. Muzeum mieści się w pięknych salach tutejszego pałacu. W trzynastu pomieszczeniach zobaczymy między innymi warsztaty rzemieślnicze, beskidzką chatę, model wioski śląskiej. Ekspozycja przyrodnicza prezentuje rozleglą kolekcję tutejszych ptaków, ssaków i ryb. 

Image
Muzeum Techniki Tatra

Miłośnikom motoryzacji spodobają się wspaniałe eksponaty Muzeum Tatry w Kopřivnicy.  Znajdziemy tu między innymi luksusowe limuzyny z lat 30-tych XX wieku, samochody wyścigowe czy ciężarowe, na przykład pierwszy samochód ciężarowy z drewnianym nadwoziem.

2014.01.24.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież