Malownicze miasto Nowy Jičín leży na południowym krańcu Bramy Morawskiej, u podnóża czeskich Beskidów.

Image
Nowy Jičín - zamek
 
Słynie przede wszystkim z urokliwego rynku, uważanego za jeden z najpiękniejszych w Czechach i licznych unikatowych, zabytkowych budowli, na przykład: ratusza, Starej Poczty, Teatru Beskidzkiego, zamku, kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP i wielu innych. W roku 1967 rynek wpisany został do rejestru zabytków. Zamek Žerotínský jest siedzibą Muzeum Nowojičínskiego. Możemy tu obejrzeć między innymi stałą ekspozycję kapeluszy, które produkuje się w Nowym Jičínie już od roku 1799, dzieła najwybitniejszych miejscowych artystów oraz wystawę historyczną prezentującą dzieje miasta, od najdawniejszych czasów do końca XVIII wieku. Miasto jest miejscem licznych imprez kulturalnych i sportowych. Każdego roku 30 kwietnia odbywa się tu tradycyjne „Palenie czarownic“, od czerwca do sierpnia, w ramach Lata Nowojičínskiego, miasto zaprasza na ciekawe imprezy dla dzieci i dorosłych, przedstawienia w leśnym teatrze, a na początku września na tradycyjne Święto Miasta, z ciekawym programem historycznym.
Nowy Jičín jest idealnym punktem wyjścia na wycieczki krajoznawcze. W okolicy znajdziemy sieć oznaczonych tras turystycznych, rowerowych i ścieżki edukacyjne.
Na miłośników zabaw wodnych czeka aquapark, w pobliżu centrum miasta, z krytym i odkrytym basenem. Przyjemny wypoczynek na łonie natury zapewnią Sady Smetany i   Janáčka, w okolicy zapory wodnej Čerťák można wykąpać się lub wędkować.
Amatorzy sportów zimowych mają do dyspozycji w ośrodku narciarskim na Svinci, oddalonym o około 3 km od centrum miasta, niemal półkilometrową, sztucznie zaśnieżaną i oświetloną trasę zjazdową i około 15 km tras biegowych. Corocznie na rozpoczęcie i zakończenie sezonu odbywa się tu Sport House Party na śniegu, z atrakcyjnym programem, konkursami dla dzieci. Wieczorem jest wspaniały pokaz ogni sztucznych. W Nowym Jičínie z pewnością nudzić się nie będziemy!

 

Więcej informacji o regionie na: www.kr-moravskoslezsky.cz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież