Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.

Image
Czeski Krumlov
 

Zwiedzający mają do dyspozycji dwie trasy, wieżę zamkową z celą głodową oraz lapidarium z ekspozycją rzeźb barokowych. Prawdziwą perłą jest barokowy teatr zamkowy. Znajdziemy tu niemal kompletne wyposażenie dekoracji, kostiumów, rekwizytów oraz techniki scenicznej. Podziw wzbudza również najcenniejszy eksponat zamkowy – złota kareta wykonana z pozłacanego drzewa orzechowego, która jest świadectwem zręczności ówczesnych rzemieślników. Z wieży zamkowej możemy podziwiać piękną panoramę miasta. Podczas zwiedzania warto również zajrzeć do piwnic św. Wacława znajdujących się na dziedzińcu zamkowym. Rozległe ogrody barokowe z fontanną kaskadową oraz jeziorkiem zapraszają na przyjemne spacery.

 
Image
Cesky Krumlov
 
Co roku w Czeskim Krumlovie odbywają się liczne imprezy. W lecie na turystów czekają koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego. Miłośnicy sztuki rzemieślniczej powinni odwiedzić Egon Schiele Art Centrum, mieszczące się w kompleksie budynków dawnego browaru miejskiego. Obok ekspozycji o życiu i twórczości artysty oraz całorocznej wystawy jego prac, galeria oferuje zwiedzającym wystawy sztuki XX wieku. Bez wątpienia warto również odwiedzić Muzeum Fotoatelier Seidl. Można w nim podziwiać nie tylko fotografie Szumawy oraz Krumlova z początku XX wieku, ale również urządzenia fotograficzne oraz pierwotne wyposażenie atelier i domu rodziny fotografa.
 
Image
Uroczystości Świętowacławskie, fot. Lubor Mrazek
 
Letni sezon imprez kulturalnych w Czeskim Krumlovie zakończą tradycyjnie Uroczystości Świętowacławskie (27-29.09.2013). Miasto Czeski Krumlov w ostatni wrześniowy weekend odda hołd świętemu Wacławowi, patronowi Czech i Czeskiego Krumlova, winiarzy i browarników. Na gości czekają tańce, śpiewy, wyśmienite piwo, burczak i specjalne świętowacławskie menu - tradycyjne czeskie przysmaki sporządzane według dawnych przepisów, a także noc otwartych muzeów i galerii.

W Czeskim Krumlovie i okolicach znajdziemy ciekawe propozycje na aktywny wypoczynek. Miłośnikom sportów wodnych polecamy rejs statkiem lub kajakiem po Wełtawie, a także romantyczny spływ tratwą po zmierzchu. Podczas rejsu będziemy podziwiać niezapomniane, bajkowe widoki na miasto. W okolicy Czeskiego Krumlova znajdziemy liczne trasy piesze i rowerowe. Warto wybrać się na spacer na przykład do barokowej kaplicy Matki Boskiej Bolesnej, skąd rozciąga się piękny widok na Czeski Krumlov. Wybierając dłuższą trasę turystyczną można dotrzeć na szczyt góry Kleť, gdzie znajduje się wieża widokowa, schronisko górskie z restauracją oraz obserwatorium astronomiczne. Rowerzyści mogą skorzystać z trudniejszej trasy rowerowej prowadzącej na zamek Rožmberk lub kilkudniowej rowerowej trasy okrężnej wokół jeziora Lipno. Więcej > TUTAJ. _10.09.2013.  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież