Jeden z najcenniejszych symboli Pragi i Republiki Czeskiej - Praski zegar astronomiczny zdobiący południową ścianę Ratusza Staromiejskiego świętował w 2010 roku 600 - lecie swojego powstania.
 
Image
Praski Orloj

 

Ten unikatowy na skalę światową zabytek techniki i sztuki został skonstruowany w 1410 roku przez Mikuláša z Kadaně na zlecenie ówczesnych radnych. „Orloj“ pokazuje cztery rodzaje czasu: czas staroczeski, czas staroniemiecki, czas astronomiczny oraz jako jedyny zegar na świecie – czas babiloński. Codziennie o każdej pełnej godzinie od 9:00 do 21:00 w oknach pojawiają się figurki dwunastu apostołów, a pianie koguta kończy ich pochód. Po czterech stronach zegara umiejscowione są drewniane figury. Znajdująca się po lewej stronie Próżność kiwa głową, Skąpiec trzyma w ręku mieszek i wygraża laską. Obie figurki zostały zniszczone podczas II Wojny Światowej i zastąpione kopiami z II połowy XX wieku. Kostucha przekręca klepsydrę, która odmierza czas ludzkiego życia. Postać Turka przedstawiona jest z lutnią i symbolizuje pożądanie i namiętność. Znajdująca się nad oknem figurka koguta symbolizuje życie.

Każdego dnia przed Ratuszem Staromiejskim gromadzą się tłumy turystów, którzy w napięciu oczekują na rozpoczęcie tego niezwykłego spektaklu.
 
Praski „Orloj“ jest najbardziej znanym i najstarszym zegarem astronomicznym w Czechach. Skomplikowane czasomierze można podziwiać też w innych czeskich miastach. Północną fasadę ratusza w Ołomuńcu zdobi XV wieczny zegar astronomiczny (www.tourism.olomouc.eu). Wieża ratusza w Litomyšlu została przyozdobiona zegarem astronomicznym z XX wieku (www.litomysl.cz). Z tego samego czasu pochodzi zegar na ratuszu w Prostějovie (www.mestopv.cz). Zegar astronomiczny z Nivnic jest wystawiony w muzeum w mieście Uherský brod (www.mjakub.cz). To ciekawy przykład sztuki ludowej skonstruowany przed 90 laty przez stolarza Josefa Lukeša w prezencie dla mieszkańców miasta Nivnic. 04.10.2010

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież