Na wzgórzu na terenie obecnej dzielnicy Praga 5 ponad 90 lat temu zaczął wyrastać najnowocześniejszy wówczas kompleks filmowy. Został założony przez Miloša Havla, stryja prezydenta Václava Havla. Nazwa Barrandov pochodzi od nazwiska francuskiego paleontologa i przyjaciela narodu czeskiego Joachima Barrande`a.

 

The Brothers Grimm_2003_SET_Barrandov Studio Backlot. Fot. Fot. Barrandov Studio a.s.

 

Medieval Town Set_2. Fot. Barrandov Studio a.s.

 

Medieval Town Set_1. Fot. Barrandov Studio a.s.

 

Snowpiercer_2012_SET_Barrandov MAX Stage. Fot. Barrandov Studio a.s.

 

Barrandov Studio 2022_2. Fot. Barrandov Studio a.s.

 

Tempo budowy studiów filmowych było zawrotne – kamień węgielny pod budowlę położono 23 listopada 1931 roku, a pierwsze zdjęcia w nowych studiach odbyły się już 25 stycznia 1933 roku. W projekcie architekci wykorzystali najnowsze doświadczenia zagranicznych wytwórni filmowych, dzięki temu stworzyli najnowocześniejsze studia filmowe w ówczesnej Europie. Na wzgórzu Barrandov niczym ptak Feniks rozpościerał skrzydła kultowy budynek studiów filmowych, w których już w pierwszych latach powstały filmy uważane dziś za jedne z najlepszych w dziejach czeskiej kinematografii. W 2023 roku wytwórnia filmowa Barrandov świętowała 90 lat od pierwszego klapsa.

 

Filmy nominowane do Oscara: „Sklep przy głównej ulicy“ (cz. „Obchod na korze“, 1965, reż. Ján Kadár i Elmar Klos) i „Pociągi pod specjalnym nadzorem“ (cz. „Ostře sledované vlaky“, 1966, reż. Jiří Menzel) zostały nagrodzone Oscarem w kategorii najlepszych nieanglojęzycznych filmów. Filmy Formana „Miłość blondynki” (cz. Lásky jedné plavovlásky“, 1965) i „Pali się, moja panno” (cz. „Hoří, má panenko“, 1967).

 

Amerykańskie nagrody Akademii Filmowej i szereg nagród europejskich rozsławiły wytwórnię filmową Barrandov i zaczęły przyciągać do Pragi zagraniczne ekipy – jedną z największych powstałych tu koprodukcji był „Amadeusz” Miloša Formana. W Barrandovie Barbra Streisand kręciła swój film „Yentl“, a zdobywca Oscara za film „Wojna i pokój” Sergiej Bondarczuk realizował zdjęcia do „Borysa Godunowa“.

 

W 1990 roku praska wytwórnia filmowa otworzyła swoje podwoje dla produkcji z całego świata – najczęściej z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec czy Rosji. Do najważniejszych produkcji kręconych w Barrandovie w latach 1990-2021, należą na przykład „Mission Impossible”, „Cyrulik syberyjski” („The Barber of Siberia”), „Dune”, „Obłędny rycerz” („Knight's Tale”), „Iluzjonista” („Illusionist”), „Opowieści z Narnii” („The Chronicles of Narnia”), James Bond: „Casino Royale”, „Snowpiercer”, „Jojo Rabbit” i wiele innych.

 

Do aktualnych produkcji należą między innymi:

- „Hagen” – na podstawie średniowiecznego niemieckiego eposu rycerskiego „Pieśni o Nibelungach”
- „Nosferatu” – amerykański film historyczny z motywem wampirów
- „Interview with the vampire” – amerykański serial z motywem wampirów
- „Krimi Zurich” 18,19 – kontynuacja udanego niemieckiego serialu detektywistycznego
- „Wheel of time 3” – amerykański serial fantasy, na podstawie cyklu powieści Roberta Jordana
- „Foundation 3” – amerykański serial sci-fi

 

Fundus_AT_1. Fot. Barrandov Studio a.s.

 

Fundus_AT_3. Fot. Barrandov Studio a.s.

 

CHARLATAN_pracak_photo Alžběta Jungrová

 

Child 44_2013_Barrandov Stage 5. Fot. Barrandov Studio a.s.

 

Oliver Twist_2004_London SET_Barrandov Studio Backlot. Fot. Barrandov Studio a.s.

 

Do 2022 roku Barrandov Studio oferowało wycieczki po wytwórni z przewodnikiem. Obecnie przygotowuje zmianę w koncepcji zwiedzania dla publiczności. O rozpoczęciu wycieczek w nowej formie będzie informować na stronie: barrandov.cz _24.03.2023.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież