W Czechach na miłośników zimowego wypoczynku czekają dobrze przygotowane trasy narciarskie, tory bobslejowe i inne atrakcje. W czeskich ośrodkach narciarskich odbywają się słynne imprezy sportowe, między innymi zawody Pucharu Świata w biathlonie czy jedne z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów, Šediváčkův long w Górach Orlickich. Poznajcie ciekawostki i rekordy czeskich stoków: Najwyższe czeskie góry, Największy ośrodek narciarski, Najbardziej stroma trasa zjazdowa, Najdłuższa trasa zjazdowa, Najwyżej położone trasy zjazdowe, Największy snowpark, Najdłuższa trasa saneczkowa, Najdłuższy tor łyżwiarski. 

 

Klínovec. fot. Tomáš Rucký

 

Szumawa. Fot. Aleš Motejl

 

Praděd. Fot. Daniel Prudek

 

Harrachov. Fot. Tomáš Rucký

 

 

Śnieżka. Fot. Wojciech Dziadosz

 

Najwyższe czeskie góry
To oczywiście Karkonosze, ze Szpindlerowym Młynem, Pecem pod Śnieżką, Harrachovem czy Rokytnicami nad Jizerou. W Karkonoszach wznoszą się cztery najwyższe czeskie szczyty: Śnieżka (1603 m n.p.m), Luční hora (1555 m n.p.m), Studniční hora (1554 m n.p.m) i Vysoké kolo (1509 m n.p.m). Drugim najwyższym pasmem górskim w Czechach jest Wysoki Jesionik, ze szczytem Pradziad (1491 m n.p.m.). Kolejne co do wysokości pasma górskie to Śnieżnik Kłodzki i Szumawa.

 

Największy ośrodek narciarski
Największym ośrodkiem narciarskim w Czechach jest SkiResort Černá Hora – Pec, który oferuje ogółem 50 km tras zjazdowych. Kompleks tworzy sześć stacji narciarskich (Černá hora – Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa i Svoboda nad Úpou), między którymi można przemieszczać się na nartach, skibusem lub ratrakiem.

 

Najbardziej stroma trasa zjazdowa
Najbardziej stromą trasą zjazdową w Czechach jest Šance w ośrodku narciarskim Špičák koło Železnej Rudy na Szumawie. W najbardziej stromym odcinku ma nachylenie 45° i przewyższenie 330 m. Całkowita długość trasy wynosi 1405 m. Drugim najbardziej stromym stokiem jest Slalomák na Bouřňáku w Rudawach. Trasa na północnym zboczu góry ma średnie nachylenie 37 %, długość 700 m i przewyższenie 256 m. Trzecią najbardziej stromą trasą zjazdową jest Slalomák w Zadní Telnicy w Rudawach (nachylenie 36 %). Kolejne strome trasy znajdziemy w Rokytnicy nad Jizerou – Horní Domky – trasa Dřevařská (34 %), w Szpindlerowym Młynie - FIS World Cup na Świętym Piotrze (33 %) i w ośrodku Ještěd - Slalomák (33 %).

Najdłuższa trasa zjazdowa
Ile mierzy najdłuższa trasa zjazdowa w Czechach? Dokładnie 3400 m. Znajduje się w Klínovcu w Rudawach i prowadzi do Jáchymova. Drugą najdłuższą trasę zjazdową znajdziemy w ośrodku narciarskim Ramzová w Jesionikach. Mierzy 3381 m, wiedzie z góry Šerák (1325 m n.p.m.), przez Mračną (1253 m n.p.m.) do Ramzovej (767 m n.p.m.). Trzecie miejsce należy do karkonoskiej trasy Turistická Modrá w Rokytnicy nad Jizerou. Mierzy 3185 m i leży na południowym stoku Łysej Góry. Na czwartym miejscu plasuje się karkonoska trasa Suzuki Černohorské w Jańskich Łaźniach, której długość wynosi 3057 m.

Najwyżej położone trasy zjazdowe
Najwyżej ulokowany ośrodek narciarski w Czechach to Praděd – Ovčárna w Jesionikach. Leży na wysokości 1438 m n.p.m. Bywa nazywany Morawskim Lodowcem. Na północnych stokach szczytu Petrovy kameny znajdują się najwyżej położone wyciągi i trasy zjazdowe w Czechach. Panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Zimą pokrywa śnieżna wynosi zwykle od 250 do 300 cm.

Największy snowpark
Największy snowpark w Czechach oferuje Pec pod Śnieżką. Snowpark znajduje się na trasie zjazdowej Javor i jest podzielony na trzy części, w zależności od poziomu trudności. Najsłynniejszym snowparkiem na Morawach jest Karolinka w Beskidach. Zadowoli zarówno początkujących, jak i zaawansowanych snowboardzistów.

 

Najdłuższa trasa saneczkowa
Tor saneczkowy z Černej hory do Jańskich Łaźni wiedzie tak zwaną Drogą Dzwonkową, którą sto lat temu pokonywano saniami rogatymi. Nazwa Droga Dzwonkowa nawiązuje prawdopodobnie do dzwonków, w które zaopatrzone były sanie. Trasa mierzy 4352 m, jej przewyższenie wynosi 560 m. Wstęp na trasę jest bezpłatny, sanki można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki linowej.

 

Najdłuższy tor łyżwiarski
Najdłuższy tor łyżwiarski w Czechach powstaje co roku na zamarzniętym jeziorze Lipno na Szumawie. Utrzymywany odcinek mierzy niemal 12 kilometrów. Trasa między miejscowościami Lipno nad Wełtawą i Frymburk jest udostępniana jak tylko lód osiąga bezpieczną grubość (około 17 – 20 cm). W 2012 roku została uznana za najdłuższą trasę łyżwiarską na świecie, po mierzącej 7,8 km trasie łyżwiarskiej w kanadyjskiej Ottawie. _16.02.2023.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież