Najwyższa góra, najgłębsza jaskinia, najdłuższa grobla, najszerszy kościół… Prezentujemy kilka czeskich rekordów architektonicznych i geograficznych.

 

Karkonosze, Śniezka. Fot. Ladislav Renner

 

Praděd, Jeseníky. fot. archiwum MSK

 

Najwyższy i najniższy punkt

Najwyższą górą w Czechach jest Śnieżka (1603 m n.p.m.) w Karkonoszach. Najwyższym stałym punktem w Czechach (ok. 1638 m n.p.m.) i jednocześnie najwyższą wieżą widokową (146,5 m) jest nadajnik telewizyjny na szczycie góry Pradziad w Jesionikach. Naturalny najniższy punkt leży w Przepaści Hranickiej (studnia krasowa) na Morawach. Sucha część przepaści sięga wprawdzie tylko 70 metrów, ale na jej dnie znajduje się wejście do jaskini podwodnej, której głębokość wynosi ponad 1 km. Jest to więc najgłębsza na świecie zatopiona jaskinia słodkowodna! A najgłębszy sztucznie utworzony punkt? To dawne kopalnie uranu w Příbramiu, których głębokość wynosi do 1838 metrów.

  

Pilzno, katedra św. Bartłomieja. Fot. Ladislav Renner

 

Praga, katedra św. Wita. fot. Martin Mařák

 

Praga, nadajnik telewizyjny. Fot. Michal Fic

 
Najwyższe wieże
Najwyższą wieżą zamkową w Czechach jest Wieża Spanilá w pałacu w Tovačovie niedaleko Ołomuńca, mierząca 96 metrów. Z najwyższej wieży kościelnej (102 m) słynie katedra św. Bartłomieja w Pilznie. Na drugim miejscu plasuje się wieża katedry św. Wacława w Ołomuńcu, która mierzy 101 metrów, a na trzecim miejscu – główna wieża katedry św. Wita na Zamku Praskim, mierząca 96 metrów. W niej znajduje się największy czeski dzwon Zygmund. To prawdziwy rekordzista: pochodzi z 1549 roku, jego wysokość wynosi ponad dwa metry, średnica 256 centymetrów, a waga około 16,5 tony. Żadna z wież kościelnych czy zamkowych w Czechach nie dorównuje wysokością wieży telewizyjnej w Pradze, której najwyższy punkt sięga 220 metrów nad ziemią. Najwyższymi budowlami w Czechach są dwa nadajniki o wysokości 355 metrów koło miasta Český Brod, około 30 km na wschód od Pragi.

 

Lipno. fot. UPVISION


Najwyższe i najdłuższe groble i zapory wodne
Najwyższa ziemna grobla w Czechach znajduje się na rzece Igławie na Wysoczyźnie. Jej wysokość wynosi 100 metrów. Najdłuższą groblę ziemną zobaczymy na zaporze Nechranice na zachodzie Czech. Mierzy 3 280 metrów, a jej podstawy mają szerokość 800 metrów. Najwyższa betonowa grobla znajduje się na zaporze Orlík na południu Czech. Największe sztuczne jezioro w Czechach tworzy zapora w Lipnie na Szumawie. Jego powierzchnia wynosi niemal 50 km2.

 

Kladruby_klasztor. fot. Libor Sváček


Najwyższe, najszersze i najdłuższe kościoły
Największą i najsłynniejszą świątynią w Czechach jest katedra św. Wita na Zamku Praskim. Długość budowli wynosi 124 metry, a szerokość 60 m. Na drugim miejscu plasuje się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Jana Chrzciciela w Sedlcu koło Kutnej Hory. Jego długość wynosi 92 metry, a szerokość 41 metrów. Trzecie miejsce zajmuje kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, św. Wolfganga i Benedykta na terenie klasztoru w Kladrubach, który ma 91 metrów długości i 31 metrów szerokości. _2021.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież