W granitowej skale nad zalanym kamieniołomem w pobliżu Lipnicy nad Sázavou grupa młodych kamieniarzy wyciosała niemal trzymetrowy relief przedstawiający olbrzymie ucho, zwane Uchem Bretschneidera. Nawiązuje ono do postaci tajniaka Bretschneidera z powieści Jaroslava Haška. Rzeźba powstawała w trzy miesiące, a jej jedynym inwestorem był podobno miejscowy leśniczy, który podarował artystom butelkę alkoholu za wykonane dzieło. W gospodzie U české koruny v Lipnicy nad Sázavou, na korytarzu, wisi gipsowy model ucha, który służył jako makieta (w skali 1:6).

 

Ucho Bretschneidera, fot. David Falat (kadr poniższego zdjęcia) 

 

Ucho Bretschneidera, fot. David Falat 


Latem w 2006 roku w innym kamieniołomie w okolicy Lipnicy powstały Usta Prawdy, zainspirowane płaskorzeźbą Bocca della Verita, znajdującą się w jednym z kościołów w Rzymie. Rok później w Starym Kamieniołomie wyrzeźbiono Złote Oczy. Wszystkie trzy płaskorzeźby tworzą tak zwany Narodowy Pomnik Podsłuchu. Jego patronem jest Richard Hašek, wnuk Jaroslava Haška.

 

Usta Prawdy, fot. David Falat (kadr poniższego zdjęcia)

 

Usta Prawdy, fot. David Falat 

 

Złote Oczy, fot. David Falat (kadr poniższego zdjęcia)

 

Złote Oczy, fot. David Falat 


Do pomnika wiedzie dobrze oznakowany szlak turystyczny, który rozpoczyna się obok gospody U české koruny. Po około kilometrze szlak rozgałęzia się, poszczególne reliefy są oddalone od siebie, każdy znajduje się w innym kamieniołomie. Cała wycieczka zajmuje co najmniej 2 godziny, do przejścia jest około 4 kilometrów. _15.03.2021.

 

Zobacz również: Szlak Haška - z ulicy Na Bojišti i gospody U Kalicha do Lipnicy nad Sázavou

oraz Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka w Przemyślu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież