Czeskie zamki i pałace można zwiedzać nie wstając z fotela. Wiele zabytkowych obiektów w Czechach, zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa, uruchomiło możliwość wirtualnych spacerów, między innymi pałac Miroslav, zamek Špilberk, zamek Radyně czy pałac Slavkov. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

 

Hrad_Potstejn

Zamek Potštejn
Ruiny dawnego majestatycznego zamku górują nad miasteczkiem Potštejn (ok 45 km od Międzylesia). Zamek w swych dziejach został zdobyty tylko raz – przez Karola IV (wówczas nie był on jeszcze królem).  

 

Pałac Nové Hrady
Ulokowany w pobliżu miasta Litomyšl pałac Nové Hrady należy do nielicznych rokokowych budowli w Czechach. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji letnich. Nazywany bywa "Małym Schönbrunnem" lub "Czeskim Versailles". 

Pałac Fryštát v Karvinie
Budowla pałacu dominuje nad miastem Karviná. Jest jedynym zabytkiem w stylu empire w okolicach Ostrawy. Ekspozycje zapoznają zwiedzających z życiem ostatnich właścicieli pałacu, rodziny Larisch-Mönnich. Jedna z tras zwiedzania prezentuje czeską sztukę XIX wieku. 

 

Zamek Radyně
Jednym z najpopularniejszych miejsc wycieczkowych w okolicach Pilzna są ruiny zamku Radyně. Największą atrakcją zamku jest bajkowa ekspozycja w wieży, nawiązująca do miejscowych legend. 

 

Pałac Miroslav
Odnowiony pałac Miroslav leży w malowniczej krainie południowych Moraw. Według legendy, zbudowany został przez księżną Miroslavę około roku 912, pierwotnie jako twierdza wodna na małej skale wśród bagien. Pierwsza pisemna wzmianka o twierdzy pochodzi z roku 1387. 

 

Zamek Veveří
Jeden z najrozleglejszych morawskich zamków, ulokowany na występie skalnym nad brneńską zaporą, powstał prawdopodobnie już na przełomie XII i XIII wieku jako zamek myśliwski książąt morawskich. 

 

Zamek Svojanov
Należy do najstarszych zamków królewskich w Czechach. Leży nad doliną rzeki Křetínky, około 60 km na północ od Brna. Jest jedynym zamkiem w Czechach, w którego architekturze łączy się styl gotycki z empire, a więc średniowiecze z XIX wiekiem. 

 

Praga, Zamek_fot. Michal Vitášek

 

Zamek Praski
Siedziba władców czeskich, a od roku 1918 siedziba prezydenta państwa. Jest najliczniej odwiedzanym zabytkiem w Republice Czeskiej i stanowi jeden z największych kompleksów zamkowych na świecie. Zamek Praski odwiedzają codziennie tysiące turystów. 

 

Slavkov u Brna. fot. Ladislav Renner

 

Pałac Slavkov - Austerli
Pałac w Slavkovie należy do najstarszych zachowanych siedzib szlacheckich na Morawach. Wokół pałacu rozciąga się rozległy park z sadzawkami, ozdobiony rzeźbami Giovanniego Giulianiego. 

 

Zamek Strakonice
Średniowieczny zamek stoi na kamiennym występie skalnym nad zbiegiem rzek Otavy i Volyňki w Strakonicach na południu Czech. Potężny kompleks z gotycką wieżą, domunujący nad miastem, należy obecnie do narodowych zabytków kultury. 

 

Pernštejn. fot. Ladislav Renner

 

Zamek Pernštejn
Należy do najliczniej odwiedzanych zamków na Morawach. Wznosi się na skale nad miejscowością Nedvědice już od niemal ośmiu wieków. Zamek nigdy nie został zdobyty.

 

Zamek Roštejn
Późnogotycki zamek stoi na występie skalnym na wysokości 677 m n.p.m. w romantycznych lasach w pobliżu wioski Doupě, około 10 km od Telča. Zbudowany został w pierwszej połowie XIV wieku przez szlachtę z Hradca. Nad zamkiem dominuje wieża gotycka o wysokości 48 metrów, z której rozciąga się piękny widok na okolicę. 

 

Kašperk. fot. Dagmar Veselková

 

Zamek Kašperk
Ulokowany w regionie Szumawa, na południowym zachodzie Czech jest najwyżej położonym zamkiem królewskim w Czechach. Leży na wysokości 886 m n.p.m. Zbudowany został w roku 1356 przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV. 

 

Pałac Linhartovy
Powstał w drugiej połowie XVI wieku w wyniku przebudowy twierdzy na siedzibę renesansową. Leży między miastem Krnov i Albrechtice na północnych Morawach. Na zwiedzających czeka także piękny park pałacowy.

 

Ruiny zamku Hukvaldy
Rozległe ruiny średniowiecznego zamku Hukvaldy, jednego z największych morawskich zamków, znajdują się około 40 km od Czeskiego Cieszyna. Niemal na każdym kroku natkniemy się tutaj na ślady upamiętniające pobyt słynnego kompozytora Leoša Janáčka, który czerpał tu inspiracje dla swej twórczości muzycznej. Na zamku corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Janáčkovy Hukvaldy“. 

 

Zamek Malenovice
Siedziba rodu Šternberków, jeden z najpopularniejszych zabytków regionu zlińskiego, leży około 6 km od centrum Zlína. Założony został w drugiej połowie XIV wieku. W ciągu kolejnych stuleci przeszedł kilkukrotne przebudowy. Obecnie mieści się tu muzeum południowo-wschodnich Moraw. 

 

Pałac Vizovice
Pałac zbudowany został w XVIII wieku. W bogato wyposażonych barokowych i klasycystycznych wnętrzach prezentowane są dzieła mistrzów holenderskich. 

 

Brno. fot. Libor Sváček

 

Zamek i twierdza Špilberk
Już od ponad siedmiu stuleci dominuje nad Brnem. Został założony w połowie XIII wieku przez czeskiego króla Przemysła Ottokara II. Potężna twierdza, wznosząca się na stromym zboczu bezpośrednio nad miejską starówką, stanowi popularne miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców miasta. 

  

Zobacz również panoramiczne zdjęcia zamków, zabytków UNESCO czy atrakcji przyrodniczych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież