Stowarzyszenie Nasze Wycieczki odwiedziło Berlin. Zostaliśmy zaproszeni przez panią Ewę Marię Slaską do współtworzenia wystawy (tytułu jeszcze nie ma) pod roboczym tytulem "Niemieckie groby w Szczecinie i polskie groby w Berlinie". Czekamy na propozycje tytułu po polsku i po niemiecku.

Image
miejsce wystawy, fot. 4

 

Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Cmentarzy Ewangelickich w Berlinie (pastor Quandt), Partnerstwo Miast Szczecin (Wolfgang Hahn), Zaklad Uslug Komunalnych w Szecinie  - Cmentarz Centralny (z-ca dyrektora Jarosław Kwiecień i kierownik Maria Michalak) oraz Stowarzyszenie Nasze Wycieczki/Unsere Ausfluge Verein (Żaneta Maciejowska i Rafał Witkowski). Na wystawie Stowarzyszenie "Nasze Wycieczki" przedstawi 15 biogramów ciekawych osób narodowości niemieckiej pochowanych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, a panie Anna Kuzio i Ewa Maria Slaska przedstawią 15 biogramów o Polakach pochowanych na terenie Berlina.

Image
Cmentarz Ewangelicki przy ulicy Südstern w Berlinie
 
W piątek rano wyruszyliśmy z przedstawicielami Zakładu Usług Komunalnych w kierunku Berlin - Kreuzberg. Na ulicy Lilienthala w  knajpce "Mały Książe" spotkaliśmy się z Panią Ewą Slaską, pomysłodawczynią wystawy. Stamtąd poszliśmy do biura Zjednoczenia Cmentarzy Ewangelickich/Evangelischer Friedhofsverband Berlin (Südstern 8–10), gdzie powitali nas serdeczne pan Wolfgang Hahn ze Stowarzyszenia Partnestwo Miast Szczecin i pastor Quandt oraz pan Gerhard Fuhrmann, grafik, który bedzie odpowiedzialny za layout i stronę techniczną materiałów przygotowanych przez stronę niemiecką.

Image
fot. 6

Po krótkiej rozmowie poszliśmy obejrzeć miejsce wystawy. Pani Ewa opisywała nam je słowami, ale rzeczywistość przerosła nasze wyobrażenia. Słowa nie są w stanie opisać połączenia prostej formy, spokoju, ciszy i wszechobecnego światła, dlatego poniżej zamieszczamy kilka zdjęć. Naprawdę, jest to bardzo dobre miejce na wystawę.

Image
miejsce wystawy, fot. 1

Image
miejsce wystawy, fot. 2

Image
miejsce wystawy, fot. 3

Dziękując za zaproszenie wymieniliśmy się prezentami. Przedstawiciele Zakładu Usług Komunalnych przekazali albumy o Cmentarzu Centralnym, a Pastor Quandt podarował nam album "Unter jedem Grabstein eine Weltgeschichte" Berliner Grabmale retten, książkę, która została wydana w celu zaprezentowania 100 nagrobków czekających na ratunek. W albumie podane są koszty rewitalizacji a ofiarodawca, który uratuje wybrany nagrobek otrzyma możliwość pochówku w nim siebie i swojej rodziny.

Przed nami sporo pracy merytorycznej, technicznej i organizacyjnej, więc układamy plan i zabieramy się do pracy. W Berlinie wystawa  będzie otwarta około 15 czerwca i po ok. 6 tygodniach zostanie przewieziona do Szczecina, gdzie będzie towarzyszyć wydarzeniom w czasie finału regat The Tall Ships Races 2013. Relacje z przebiegu projektu będziemy na bieżąco umieszczać na stronie.

Image
fot.5

 

zobacz art. pani Ewy Marii Slaskiej MORS PORTA VITAE / Śmierć bramą życia oraz wszystkie artykuły dotyczące Projektu "Nie umarłem / Ich bin nicht tot"

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież