Po zimowej przerwie swe podwoje otworzą wkrótce zamki i pałace w Czechach. Niektóre czynne są już w marcowe weekendy. Na przedwiosenną wycieczkę zapraszają na przykład zamki Svojanov, Točník, Krakovec, Veltrusy, Český Šternberk i wiele innych zabytkowych budowli, które przedstawiamy poniżej.

 

Helfstyn. Fot. Pecold

 

Helfštýn – strażnik Bramy Morawskiej

Zamek Helfštýn na Morawach Środkowych słynie z ekspozycji kowalstwa artystycznego i zabytkowych urządzeń do tłoczenia monet. W sierpniu odbywa się tu tradycyjna impreza Hefaiston, największe w Europie spotkanie kowali artystycznych z całego świata. Po trwających trzy lata pracach remontowych na zamku, miłośnicy architektury mogą od ubiegłego roku podziwiać odnowione wnętrza zamku i pałacu oraz wystawę kowalstwa artystycznego i artefaktów archeologicznych.

 

Krivoklat. Fot. Filip Fuxa

 

Křivoklát – więzienie z wieżą głodową
Zamek Křivoklát zaczął budować przed rokiem 1110 król Władysław I., ale największe znaczenie zamek uzyskał dopiero za panowania Przemysła Ottokara II., który stworzył tu reprezentacyjną siedzibę władców czeskich. Na Křivoklácie przebywał także Karol IV. oraz inni królowie czescy. Podczas wojen husyckich przechowywano tu klejnoty koronacyjne. Zamek kilkukrotnie uległ zniszczeniu przez pożar, największy miał miejsce w roku 1826. Zniszczony zamek został odbudowany przez Fürstenbergów. Do dziś zachował wygląd z tego okresu.

 

Kynžvart. Fot. Jan Pasler

 

Wiosenne zwiedzanie pałacu Kynžvart

Amulet lorda Byrona, modlitewnik Marii Antoniny, biurko Alexandre`a Dumasa (ojca) i niewypalony papieros cesarza Napoleona III to tylko kilka eksponatów z kolekcji osobliwości, którą zgromadził austriacki kanclerz książę Klemens von Metternich w swoim klasycystycznym pałacu. Mimo, że nie cieszył się popularnością w Czechach i większość życia spędził w Wiedniu, lubił swoją czeską letnią rezydencję. Pałac, w którym niegdyś gościli Johann Wolfgang Goethe i carowie Rosji, dziś jest udostępniony dla zwiedzających, także w niektórych miesiącach zimowych.

 

Zamek w Chebie – jeden z najsłynniejszych zabytków romańskich w Czechach
Długa historia zamku w Chebie sięga początku XII wieku i wiąże się między innymi z potężnym rodem Staufów, z którego wywodziło się wielu rzymsko-niemieckich królów i cesarzy. To właśnie jeden z nich, słynny Fryderyk Barbarossa, polecił przebudować pierwotną budowlę pod koniec XII wieku na pałac cesarski. Do dziś zachował się korpus wspaniałego niegdyś pałacu, potężna obronna Czarna Wieża, a przede wszystkim unikatowa romańsko-gotycka kaplica św. Marcina, Erharda i Urszuli.

 

Karlstejn. fot. Aleš Motejl

 

Zamek Karlštejn – perła architektury gotyckiej
Karlštejn należy bez wątpienia do najsłynniejszych i najbardziej imponujących zamków czeskich. Został wzniesiony w XIV wieku przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV w celu przechowywania królewskich skarbów, świętych relikwii i insygniów koronacyjnych.

 

Bajkowe zwiedzanie zamku i pałacu Staré Hrady
Czynny przez cały rok kompleks zamkowo-pałacowy Staré Hrady nieopodal Jiczyna zaprasza dzieci na zwiedzanie bajkowych ekspozycji, a dorosłych na wystawę prezentującą życie prostego ludu, mieszczan i szlachty za panowania cesarza Franciszka Józefa I.

 

Pałac i stadnina Slatiňany
Wystrój komnat w pałacu Slatiňany nieopodal Pardubic nawiązuje do przełomu XIX i XX wieku, gdy pałac zamieszkiwał wielki miłośnik koni, książę František Josef z Auerspergu. Książę był założycielem stadniny Slatiňany. Pierwotnie miała ona służyć jako stajnia dla koni wyścigowych. Stadnina należała wówczas do najnowocześniejszych na terenie Austro-Węgier. Po drugiej wojnie światowej została znacjonalizowana, a od roku 1992 należy do stadniny Kladruby nad Łabą.

 

Bouzov. Fot. Jakub Viktora

 

Zamek Bouzov – ulubiony przez filmowców
Średniowieczny zamek Bouzov, położony niedaleko Ołomuńca, oferuje kilka tras prezentujących pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne, elementy fortyfikacji i zaplecze techniczne, na przykład zabytkowe instalacje grzewcze i wodne.

 

Svojanov – jeden z najstarszych zamków królewskich w Czechach
Wznosi się wśród gęstych lasów w przepięknej dolinie rzeki Křetínky. Założony został w 1224 r. przez królewskiego burgrabiego Svéslava z Bořitova. Jest jedynym zamkiem w Czechach, w którego architekturze w wyjątkowy sposób miesza się gotyk ze stylem empire, a więc średniowiecze z XIX wiekiem. _11.03.2023.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież