Dolina Miłości (Tal der Liebe) to romantyczny park nad Odrą w pobliżu miejscowości Zatoń Dolna posiadający duże walory przyrodnicze i historyczne. Został założony w połowie XIX wieku przez Annę von Humbert (16.02.1798 - 08.02.1860), która tworzyła park w czasie długiej nieobecności męża. Po jego powrocie w pałacu odbyło się przyjęcie, podczas którego rodzina i zaproszeni goście udali się na spacer w kierunku nadodrzańskich wzgórz. Przy wejściu do parku przywitał ich, rozpięty między dwoma potężnymi bukami, transparent z napisem „Witamy w dolinie, którą miłość stworzyła”. Od tego czasu park zaczęto nazywać Doliną Miłości. 

 

Anna von Humbert (16.02.1798. - 08.02.1860.)

 

Przed 45 rokiem miejsce to było znane i chętnie odwiedzane przez mieszkańców Meklemburgii i Brandenburgii, również drogą wodną (były tu przystanie białej floty). Po wielogodzinnych spacerach ludzie chętnie odwiedzali restaurację Waldkater (Leśny Kocur). Po wojnie park ulegał stopniowej degradacji, zachowały się jednak czytelne założenia dróg, niecki stawów, zarośnięty tor saneczkowy, kamienie pamiątkowe dedykowane ważnym postaciom niemieckiej nauki, kultury, teologii, polityki oraz założycielom parku.

 

Na początku naszego tysiąclecia lokalnych mieszkańców oraz turystów cieszyła myśl, że jest nad Odrą ciekawe miejsce - Dolina Miłości, do której można przyjechać na cały dzień i bardzo przyjemnie spędzić czas. W 2014 roku napisaliśmy: ... dzięki inicjatywie Federacji Zielonych GAJA i pomocy finansowej Unii Europejskiej - Dolina Miłości doczekała się programu rewitalizacji. Odsłonięte zostały punkty widokowe na dolinę Odry, udrożniono 13 km ścieżek, powstała mała infrastruktura turystyczna i informacyjna. Podjęty został program czynnej ochrony niezwykle cennego stanowiska murawy kserotermicznej. W wyjątkowym miejscu - na wysepkach Stawów, stanęły rzeźby będące kopiami wcześniejszych rzeźb nazywanych Adamem i Ewą.

 

Na przełomie 2021 / 2022 roku Ryszard Matecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni, ostrzegał - Nie wybierajcie się na spacer do Doliny Miłości! Na jego filmach można zobaczyć jak pogorszył się stan ścieżek i infrastruktury > zobacz 16 minutowy film na YouTube.

 

Kadr z filmu Ryszarda Mateckiego > zobacz 16 minutowy film na YouTube.

 

Po ostatnich wichurach jest jeszcze bardziej niebezpiecznie > zobacz 7 minutowy film na fb. Park "Dolina Miłości" rozciągający się na obszarze ponad 80 hektarów na wzgórzach pomiędzy Zatoniem Dolnym, Krajnikiem Górnym i Krajnikiem Dolnym należy do Lasów Państwowych. Zarządcą Parku jest Federacja Zielonych Gaja, ale z uwagi na obecny stan Gmina Chojna złożyła propozycję przejęcia Parku. Fundacja Zielonych Gaja na wykonanie niezbędnych prac w parku, również tych podnoszących bezpieczeństwo, uzyskała unijne dofinansowanie w wysokości 50 tysięcy euro, więc nadleśniczy Nadleśnictwa Chojna, Sylwan Barcz, postanowił poczekać do początku sezonu turystycznego.

 

Zobacz również:

artykuł z 2008 roku, aktualizowany w 2014. > DOLINA MIŁOŚCI koło Zatoni Dolnej

oraz

artykuł z 2013 roku - punkt widokowy - BASZTA - Park Doliny Miłości.

 

Zobacz również:

Leśny Obszar Roku 2020 - Narodowy pomnik przyrody - Ivenacker Eichen (Meklemburgia),


Park wg projektu Lenné w Görlsdorf (Görlsdorfer Lenné Park).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież