nadesłały: Karolina Ogon i Magdalena Bekier 

Kiedy chcesz pospacerować w słoneczny dzień, a szukasz nowych miejsc w Szczecinie, odwiedź Staw Brodowski. Znajduje się na Niebuszewie, między ulicami: Wilczą, Rugiańską, Tomaszowską i Stawową. Dojedziesz tu autobusami o liniach: 57, 58, 59, 63, 68, 82, 101, 107, F, 522, 524. Najbliższy przystanek to Komuny Paryskiej. Wysiądź tam i zobacz to ciekawe miejsce.

 

Widok od ulicy Rugiańskiej, fot. Karolina Ogon, 29.04.2015.

 

Schody do magicznego miejsca, fot. Karolina Ogon, 29.04.2015.

 

Widok od ulicy Stawowej, fot. Karolina Ogon, 29.04.2015. 

 

Kiedy potrzebujesz odpocząć odwiedź urokliwy Staw Brodowski - tutaj odnajdziesz spokój, spacerując alejkami lub siedząc na ławeczce. Razem z ukochaną osobą pokarmisz kaczki albo posłuchasz śpiewu ptaków... To idealne miejsce na romantyczne spacery albo oświadczyny.

 

Staw Brodowski jest pozostałością po kopalni gliny. W latach 60 -tych ubiegłego wieku zamierzano go zasypać, jednak z tego planu zrezygnowano. W tym miejscu powstał staw. Wokół wytyczono alejki, a zbiornik zapełnił się rybami. Jest dość płytki, ma tylko 7 m, ale to nikomu nie przeszkadza. Fontanna znajdująca się na środku tylko dodaje temu miejscu uroku.

 

Rankiem spotkasz tu wiele osób uprawiających jogging, a po południu uśmiechnięte dzieci przyglądające się różnym gatunkom ptaków.

 

 

Rewitalizacja, fot. Karolina Ogon, 29.04.2015.

 

Rewitalizacja, fot. Karolina Ogon, 29.04.2015. 

 

Staw Brodowski to miejsce tajemnicze, bo jest wiele historii związanych z tym miejscem. Krążą plotki, że był tam zatopiony czołg albo, że miała tu powstać palmiarnia.  W 2015 roku, podczas rewitalizacji, realizowanej dzięki funduszom unijnym, wyłowiono nagrobki z dna stawu. Skąd tam się wzięły tego nikt nie wie. Obecnie miejsce to pięknieje i odzyskuje swój blask.

 

Artykuł jest wynikiem projektu - Mój Szczecin - współpracy Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, Fundacji Partnerstwo i studentów Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Szczecińskiego.

contentmap_plugin