Zapraszamy wszystkich, dzieci, młodzież i dorosłych, do Zielonej Szkoły - Syrenie Stawy w Szczecinie, do zabawy i nauki przyrody, geografii, ekologii, etyki, matematyki oraz orientacji w terenie. Przedział wiekowy nie ma znaczenia. Wyznacznikiem korzystania ze scenariuszy jest umiejętność czytania, pisania, liczenia i logicznego myślenia.

 

Drugi z 7 scenariuszy: 2A  - JAK ODNALEŹĆ SIĘ W LESIE, GDY PADNIE NAM KOMÓRKA?, 2B  - Ile wiesz? Sprawdź

 

Leśny słupek podziałowy, fot. 10.05.2020., SNW

 

Las podzielony jest na oddziały, które zazwyczaj mają kształt prostokąta, a ich wielkość wynosi od 20 do 40 ha. Linie dzielące oddziały często, ale nie zawsze, pełnią rolę dróg leśnych. W lesie, przy skrzyżowaniu dzielącym oddziały, znajdują się słupki (kamienie podziałowe). Ustawione są pod kątem 45 stopni do linii oddziałowych i ostępowych, zawsze w południowo-zachodnim narożniku oddziału. Krawędź słupka pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje kierunek północny, ale, gdy siatka lasu jest przechylona, wtedy północno-zachodni. Posiadając taką wiedzę można poczuć się bezpiecznie, ale jest wiele lasów, gdzie trudno wypatrzeć słupek, a oddziały, z uwagi na topografię terenu, są bardzo nieregularne i łatwo zabłądzić. W lesie jest wiele dróg, wąskie, zarośnięte i mało uczęszczane albo szerokie, oznaczone jako szlaki lub drogi przeciwpożarowe. Siedząc w zadaszonej wiacie Zielonej Szkoły przeczytaj "JAK ODNALEŹĆ SIĘ W LESIE, GDY PADNIE NAM KOMÓRKA?", zapoznaj się z mapą Szczecina i okolic i odpowiedz na zawarte w scenariuszu pytania. 

 

Mapa z podziałem lasu na oddziały wraz z numeracją jest dostępna na stronie Lasy.gov Poniżej 3 fragmenty - przykłady oddziałów.

 

Kształt oddziałów leśnych w Lasku Arkońskim.

 

Kształt oddziałów leśnych w Puszczy Bukowej.

 

Kształt oddziałów leśnych na południowy wschód od Międzyzdrojów.

 

 

Zapoznaj się z mapą Szczecina i okolic. Zobacz oznaczenia szlaków.

(na zdjęciu: oznaczenie szlaku konnego).

 

Duże grupy mogą podzielić się zadaniami, część może zająć wiaty Zielonej Szkoły, część przejść na Plac Edukacji Ekologicznej lub na "Szlak Syrenie Stawy", na którym rozlokowane są  stacje przyrodniczo - dydaktyczne (11 zadaszonych wiat, w każdej ciekawa tablica edukacyjna). Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz wykładowców do prowadzenia zajęć edukacyjnych na terenie Syrenich Stawów w Szczecinie. Zobacz pozostałe scenariusze na stronie: Zielonej Szkoły. Za cenne uwagi do scenariusza nr 2 Stowarzyszenie Nasze Wycieczki dziękuje Panu Jerzemu Walkowiakowi z Nadleśnictwa Trzebież.