Krępcewo (niem. Kremzow) – wieś położona 10 km na południowy wschód od Stargardu, po drodze: Stargard - Krępcewo - Piasecznik - Choszczno .... Jest to symetrycznie zabudowana ulicówka długości około 1300 m, jak wiele w tej okolicy, ale posiada ciekawą historię sięgającą XIII wieku.

Image
słupy wjazdowe od strony Stargardu

 

Image
słupy wjazdowe

Niektóre źródła podają, że słupy wjazdowe są bezpośrednio związane ze średniowieczną  warowną osadą obronną. Nie jest to prawda. W średniowieczu wieś miała charakter miasteczka, a słupy wjazdowe to ślad po XIX wiecznym zabudowaniu dworskim. Słupy zostały zbudowane około 1860 roku. Do lat siedemdziesiątych XX wieku stał tu pałac rodu von Wedlów. Obecnie zachował się kościół parafialny z zabytkowym wyposażeniem, stary cmentarz i kilka ciekawych okazów drzew.
 
Image
Sarkofag z prochami rodziny von Wedel z XVII wieku z kościoła w Krępcewie obecnie znajduje się w bazylice św. Jakuba w Szczecinie.

Image
słupy wjazdowe
 
Image
słupy wjazdowe

Skręcając mniej więcej po środku wsi (prostopadle do słupów widocznych na zdjęciu powyżej) w kierunku rzeki Iny dojdziemy do ruin zamku von Wedel. Po kilkudziesięciu metrach droga zaczyna wyglądąc tak:

Image
droga do zamku

Zamek był już ruiną w czasach gdy von Werdel zajmowali zabudowania dworskie wewnątrz wsi. Dziś, tak naprawdę, jest trudną do zauważenia górą cegieł zarośniętych krzakami i chwastami.
 
Image
zarośnięte ruiny zamku
 
Krążą legendy o ukrytych w zamku skarbach, o jednookim dziecku, które ma się przyczynić do ich odnalezienia i o podziemnych korytarzach prowadzących do wsi. Wystarczy jednak przyjrzeć się jak teren w tym miejscu łagodnie nachyla się w kierunku rzeki Iny, jak żyzna i wilgotna jest tu ziemia, by zdać sobie sprawę, że podziemne korytarze prowadzące do wsi są tylko fantazją.

Obok Krępcewa znajduje się kamień z XVI wieku upamiętniający podróż-pielgrzymkę Leopolda von Wedel do Egiptu i Ziemi Świętej. Kamień postawiony został w takiej odległości od zamku w jakiej znajdowała się Golgota od bram Jerozolimy.

Image
kamień upamiętniający
 
Redakcja "NaszeWycieczki.pl" dziękuje Panu Grzegorzowi Brzustowiczowi z Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Choszczeńskiej za pomoc w napisaniu artykułu.
 

ciekawe blisko:
OGRÓD DENDROLOGICZNY w Przelewicach
SANKTUARIUM MARYJNE - Brzesko

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież