W największym i najstarszym skansenie w środkowej Europie możemy zapoznać się z zapomnianymi, tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami ludowymi mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej.

Image
Rožnov pod Radhoštěm - drewniany kościół
 
Image
Rožnov pod Radhoštěm - skansen - rzeźbiarz

 

Znajdziemy tu setki wołoskich budynków drewnianych. Możemy spróbować miejscowych specjałów i zajrzeć do warsztatów rzemieślniczych.

Image
Rožnov pod Radhoštěm - skansen

W skansenie w Rožnovie pod Radhoštěm sezon trwa cały rok. Odbywa się tu wiele imprez prezentujących miejscowy folklor, zwyczaje ludowe i tradycyjne rzemiosła. Na dzieci czekają ciekawe warsztaty, przedstawienia taneczne i muzyczne. W ciągu roku organizowane są cztery duże festiwale międzynarodowe, na przykład Wołoskie Folkrockowanie i festiwal filmowy Jeden Świat. Największą popularnością cieszy się tradycyjne Święto Rožnova.
Najstarszą częścią skansenu jest Drewniane Miasteczko, do którego zostały przeniesione domy z rynku w Rožnovie i piękny kościół z pobliskiej wioski. Zwiedzając budynki zapoznamy się z życiem dawnych mieszkańców. Zabytki techniki prezentuje Dolina Młyńska. Większość eksponatów jest tu napędzana siłą wody. Możemy zajrzeć również do dawnego tartaku czy tłoczarni.
Po całodziennym zwiedzaniu zabytkowego miasteczka wołoskiego, warto odwiedzić wyjątkowe piwne SPA w Rožnovie. Z pewnością relaksująca kąpiel piwna spodoba się nie tylko miłośnikom tego złocistego napoju.
Informacje o skansenie znajdziemy na stronie: www.vmp.cz

17.10.2012