Park Narodowy Czeska Szwajcaria, leżący przy samej granicy z Niemcami, obejmuje najpiękniejszą i najcenniejszą część Łabskich piaskowców. Po przeciwnej stronie rozciąga się niemiecki  Park Narodowy Saska Szwajcaria. Romantyczna sceneria z rozległymi lasami, głębokimi dolinami rzecznymi oczaruje każdego miłośnika piękna przyrody. Bramami wstępu do parku są z jednej strony miejscowość Hřensko, a z drugiej Kyjov.

 

Image
Pravčická Brama

 

Jedną z największych atrakcji przyrodniczych Czeskiej Szwajcarii jest Pravčická Brama największa skalna brama w Europie. Jest ona tworem wody, wiatru i mrozu. Powstawała przez około milion lat, obecnie jest symbolem Czeskiej Szwajcarii i najważniejszym celem wycieczek.

Niezapomniane widoki na przepiękną okolicę miast skalnych oferują turystom tutejsze wieże widokowe. Do wszystkich można dojść pieszo lub dojechać na rowerze, a nawet koleją . Większość wież jest czynna przez cały rok, niektóre mają w miesiącach zimowych ograniczone godziny otwarcia. Z wież widokowych Tanečnice i Vlčí hora rozciąga się wspaniały widok na dolinę Kyjowską. Prawadzi przez nią ciekawa trasa turystyczna, którą można pokonać samemu lub z przewodnikiem. 

Na miasto  Děčin, góry Łużyckie i Piaskowce Łabskie możemy spoglądać z wieży widokowej na Sokolim szczycie (506 m), otwartej w 2004 roku. Punkt widokowy na Wielkim Chlumie (508 m), powstały w roku 1930, oferuje widoki na Kotlinę Děčinską i na górę stołową Děčinski Śnieżnik, na której także znajduje się wieża widokowa, dostępna pieszo lub na rowerze, po drodze asfaltowej, z parkingu w miejscowości Sněžník lub dla bardziej zaawansowanych, bezpośrednio z Děčina.

Komentarze  

0 #1 giza 2010-10-24 13:56
Bylam tam w 2008 w dwie pary. Dotarlismy tam od strony czeskiej od Hrenska, mozna od Bogatyni lub Zittau.Szlismy marszem ok 7km lasem. Pokazal nam sie piekny widok- cud natury Brama Pravicka oraz rozne skaly uformowane przez nature.Wskale wykuty jest hotel i restauracja, gdzie mozna odpoczac. polecam goraco.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież