rowerowe
Strona główna
woj. dolnośląskie
woj. kujawsko-pom.
woj.lubelskie
woj. lubuskie
woj. łódzkie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. opolskie
woj. podkarpackie
woj. podlaskie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. świetokrzyskie
woj. warm-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. zach-pomorskie
- kraje sąsiedzkie
- dalekie podróże
Wyślij artykuł
Zanim wyruszysz
Prognoza pogody
Tanie noclegi
Stowarzyszenie
Statut
Foto-redakcja
Wpłaty
Sprawozdania

 
Strona główna arrow woj. zach-pomorskie arrow ciekawe miejsca arrow KINO PIONIER w Szczecinie

KINO PIONIER w Szczecinie | Drukuj |
Kino Pionier jest najstarszym bez przerwy działającym kinem na świecie i jednocześnie najmniejszym kinem w Szczecinie.

Image
seans w sali kameralnej

Dzięki m.in. preferowaniu ambitnego kina europejskiego, jest jedynym kinem w regionie, które należy do prestiżowej sieci Europa Cinemas.

Image
sala kinowa

Działa nieprzerwanie od 26 września 1909 roku. Na potwierdzenie tego faktu w 2005 roku kino Pionier otrzymało certyfikat Guinness World Records.

Image
certyfikat

Na początku kino działało w jednej sali i mogło pomieścić 104 osoby. Obecnie po remoncie i zmianie foteli na wygodniejsze w sali kinowej są 82 miejsca, a w otwartej w 2007 roku sali kameralnej 40 miejsc siedzących.


Image
w sali kameralnej można obejrzeć film przy filiżance kawy lub herbaty

Historia: w 1908 roku, na parterze kamienicy przy ulicy Falkenwalder Strasse nr 138 (dzisiaj aleja Wojska Polskiego nr 2) Albert Pitzke zaplanował restaurację, jednak po roku otworzył kino pod nazwą Welt Theater. W 1910 roku w Szczecinie było łącznie z Welt Theater 8 kin. Pan Albert Pitzke zginął na początku I wojny światowej. Prowadzeniem kina zajęła się jego żona, Hedwig Pitzke, która aż do 1945 roku fachowo zarządzała kinem. Po II wojnie światowej kino po niewielkim remoncie i zmianie nazwy na Odra rozpoczęło na powrót swoją działalność filmem Iwan Groźny Sergieja Eisensteina. W 1950 roku zmieniono nazwę na kino Pionier.

Image
sala kameralna

Miłośnicy i przyjaciele kina Pionier zawiązali stowarzyszenie pod nazwą "Nasze kino" - kontakt: tel. 091/4347702
więcej o kinie, repertuar, zapowiedzi na stronie: Kino Pionier

Image
kino Pionier, wrzesień 2009

Image
kino Pionier w latach 50-70

Lokalizacja: Wojska Polskiego 2 to centrum miasta, w ciągu dnia może być problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, dlatego najlepiej przyjechać wcześniej lub skorzystać z komunikacji miejskiej.  W pobliżu przystanki autobusów numer 75, 61, 81; tramwaje: 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9.

Image
hol kina

Image
hol kina

Komentarze

Napisz komentarz
Imię:
Tytuł:
Komentarz:

Kod antyspamowy:* Code

Powered by AkoComment 2.0!

spacer
- Ile jest latarni morskich w województwie zachodniopomorskim?
  
Lubię jeździć na wycieczki rowerowe :
  
Bądź na bieżąco dzięki naszemu Newsletterowi!

Nick

Adres email
Subskrybuj
Wypisz się
woj. zachodniopomorskie


Copyright © 2005 - 2010 Nasze Wycieczki.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystywanie w jakiejkolwiek formie w całości lub w części zdjęć, ilustracji, tekstu ze strony
(bądź podawanie przeróbkom jakichkolwiek materiałów) bez pisemnej zgody jest zabronione.

spacer