|
nadesłała: Olga Melaniuk
Prezentuję pięciodniową wycieczkę z Białej Podlaskiej do litewskich Druskiennik przez doliny rzek: Bugu, Biebrzy, Kanału Augustowskiego, Czarnej Hańczy i Niemna. Bez wizy nie da się przejechać przez Białoruś, musiałam więc korzystać z drogi okrężnej, dookoła Grodna. Trasa jest podzielona na 5 dni - 4 etapy trasy rowerowej i piątego dnia powrót pociągiem. Pierwsze trzy etapy mają około 100 kilometrów, tylko etap do Druskiennik jest dużo krótszy, żeby można było zwiedzić miasto. Etapy kończą się w miejscowościach, w których łatwo o nocleg. Wiele linii kolejowych umożliwia zrobienie skrótów.
Etap I - 110 km z BIAŁEJ PODLASKIEJ do CIECHANOWCA Trasa prowadzi przez dolinę Bugu, a potem Nurca, stacje kolejowe w Białej i Siemiatyczach. Drogi głównie asfaltowe o bardzo małym ruchu, trochę żwirówek. ( przydadzą się mapy topograficzne 1:100 000 arkusze Biała Podl. i Sokołów Podl. ) Początek z Białej Podlaskiej do Stacji Siemiatycze, tak samo jak w wycieczce Na Świętą Górę Grabarkę, za stacją nie skręcamy w prawo na Grabarkę, ale jedziemy dalej główną drogą przez Boratyniec Ruski do Siemiatycz. W Siemiatyczach mijamy dzielnicę przemysłową , a po zjeździe z góry skręcamy w pierwszą ulicę w prawo, dojeżdżamy nią do ronda koło dworca PKS. Tu w lewo do centrum pod górę. Tuż przed rynkiem watro zejść nas chodnik, ominiemy sygnalizację świetlną, a przy okazji bardzo ruchliwą drogę nr 19. Teraz chodnikiem należy udać się na przeciwległą stronę rynku, tam szukamy ulicy Kilińskiego (ul.Kilińskiego nie jest połączona z rynkiem, od rynku oddzielona jest chodnikiem). Ulica ta wyprowadza nas z miasta, jedziemy lekko pofalowanym terenem, wśród pól i zagajników. W następnej miejscowości Rogawce warto zobaczyć różową cerkiew i grodzisko tuż koło niej. Za następną miejscowością - Korzeniówką Małą przejeżdżamy przez drogę główną na wprost. W następnej wsi Narojkach warto obejrzeć cerkiew.
 Cerkiew w Narojkach
W Miłkowicach - Paszkach przejeżdżamy przez drogę główną na wprost ( nazwa sugeruje, że opuściliśmy już tereny wsi Ruskich i jesteśmy we wsi szlacheckiej ). W Miłkowicach - Rotkach po około 3 kilometrach asfalt przechodzi w żwirówkę. Gdy dojeżdżamy znów do asfaltu, to skręcamy w główną drogę w prawo i jedziemy doliną Bugu przez Wierzchucę, Arbasy, Osnówkę do Grannego - tu żegnamy Bug.
 Bug w Grannem
Skręcamy w prawo za drogowskazem do Brańska, ale tą drogą jedziemy tylko do Perlejewa, gdzie w lewo na Ciechanowiec. Do celu zostało nam 12km. W Ciechanowcu bardzo łatwo trafić do centrum, gdzie można zanocować w zajeździe na Rynku, albo skorzystać z noclegu w campingu, albo w skansenie.
 Rynek w Ciechanowcu
|
Dodane przez Gość w dniu - 2008-07-20 19:23:36 Etap I jest dość długi i za mało czasu na zwiedzanie, ale celem są Druskienniki, zobaczymy co będzie dalej. Zapowiada się dość obiecująco |
Powered by AkoComment 2.0! |