Gmach Izby Celnej znajduje się przy głównej drodze (ulica Energetyków 55), obok Mostu Długiego.

Image
Odra, Most Długi, a za nim gmach Izby Celnej.
 
Współrzędne:
53°25'18.0"N 14°33'41.7"E
53.421662, 14.561593

 

Parking przed Gmachem Izby Celnej do doskonałe miejsce by się zatrzymać i przejść na krótki spacer. Około godziny może zająć okrążenie gmachu w poszukiwaniu ciekawych "głów" na elewacji + chwila na nabrzeżu. Najciekawsze głowy znajdują się nad wejściem i wyjściem. Symbolicznie przedstawiona jest tutaj wesoła twarz wchodzącego interesanta, który jeszcze ma pieniądze i smutna twarz interesanta wychodzącego. Dalej nad oknami znajduje się jeszcze wiele głów i elementów dekoracyjnych dziś już rzadko stosowanych w architekturze.
 
Image
Wejście.

 

Image
wesoły interesant

 

Image
inne głowy...

 

Image
inne nacje

 

Będąc na nabrzeżu popatrzmy na most Długi i nurt Odry. Miejsce to ma długą historię. Od wieków znajdował się tutaj szlaban celny, a przepływające statki uiszczały opłaty celno-podatkowe. Pierwszy konkretny budynek celny zbudowano tu w 1724 roku, podzielony był na część kasową i magazynową. Z upływem lat budynek stał się jednak za mały. Po przejęciu sąsiadujących działek od cechu garbarzy i szewców postawiono gmach istniejący do dzisiaj.
 
 
Przez dziesięciolecia obowiązywało błędne przekonanie, że Gmach Izby Celnej w Szczecinie zaprojektował Wilhelm Meyer, dlatego znalazł się na POCZTÓWKACH z serii: Według projektu i pod nadzorem Wilhelma Meyera, ale Stowarzyszenie Nasze Wycieczki w trakcie opracowywania materiałów do projektu Wilhelm Meyer dla Szczecina - Szczecin dla Wilhelma Meyera dokładnie analizowało wszystkie informacje. Gmach Izby Celnej (przed 1945 Hauptzollamt), tak jak gmach Prezydium Policji, zaprojektowany został w Ministerstwie Robót Publicznych, a nadzór był w rękach radcy budowlanego Rösenera. Budowę zakończono w 1907 roku. 
 
Image
Gmach od strony Odry.


Gmach stoi na wyspie "Łasztownia". Jest to teren bagnisty, dlatego całość posadowiona została na palach.

Image
fot. 2009

 

Image
wyjście z przedsionka

 

Image
dalej - tylko dla pracowników. Tych którzy trafią do przedsionka w godzinach pracy urzędu prosimy o zachowanie ciszy.


Idąc dalej wzdłuż rzeki można dojść do nabrzeża Starówka, z którego dobrze widać wysepkę Bielawę, wyspę Grodzką i Wały Chrobrego. Dalej wzdłuż rzeki znajduje się teren dawnej rzeźni miejskiej.

Image
Widok na Odrę, w tle wyspa Bielawa i wyspa Grodzka.

Komentarze  

0 #1 B.Michał Hanć 2023-11-08 11:33
Uzupełnienie: Głów jest 6: Celnik -
z sakiewką z monetami, Skąpiec - nieszczęśliwy, bo musi zapłacić cło, Indianin - z orlim nosem i pióropuszem, Afrykańczyk - w otoku liści palmy, Robotnik - siła, młodość, afirmacja pracy i sukcesów nowoczesnego przemysłu, tu - z młotem, łańcuchem, kołem zębatym-atrybut ami pracy fabrycznej, Azjata - z wachlarzem w dłoni.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież